Czas ucieka nieubłaganie. Twoje życie się zmienia. Ty również się zmieniasz. Jednak wiele doświadczeń z Twojej przeszłości, będzie towarzyszyło Ci już do końca życia. Zastanawiałaś się kiedyś, jaki bagaż zabrałaś ze sobą, ze swojego poprzedniego związku?

Nowe przyzwyczajenia, czy stare nawyki?

Zastanawiałaś się kiedyś, ile razy swój obecny związek porównywałaś do poprzedniego? A może nawet kilka razy przyłapałaś się nad tym, że swojego obecnego partnera porównujesz z byłym? Możesz nie być tego świadoma, ale Twój obecny związek jest ściśle związany z poprzednim.

Możesz sobie obiecywać, że pewnych błędów nigdy nie popełnisz po raz drugi. Jednak czy zawsze potrafisz dotrzymać tej obietnicy? Czy w pewnym momencie Twoje nawyki są silniejsze od Twoich postanowień? Możesz nie być tego świadoma, bo wiele takich zachowań to reakcje automatyczne.

Zastanów się, czy w Twoim związku powielają się pewne schematy. Może powracają pewne nierozwiązane problemy, które stale wywołują emocje. W wielu parach możemy zaobserwować powracające kłótnie, które rozgrywają się wedle pewnego z góry ustalonego schematu.

Czy wiesz o czym mówię? To pewne skrypty w naszym zachowaniu. Rozpoczynają się zazwyczaj w podobnym kontekście i przebiegają w podobny sposób. W końcu ile razy możesz mu powtarzać, że nie powinien zostawiać swoich brudnych rzeczy w całym domu? A może chodzi o jego wyjścia z kolegami, zamiast spędzania czasu z Tobą? A może to Ty potrzebujesz więcej czasu dla swoich koleżanek, ale Twój partner tego nie rozumie?

Chodzi o to, że pewne problemy powracają cyklicznie do naszego związku. Są to zazwyczaj problemy, o których nie potrafimy rozmawiać wprost. Zamiatamy je pod dywan i udajemy, że nie istnieją. Jednak kiedy pojawi się odpowiedni bodziec, wszystko zaczyna się na nowo. Emocję biorą górę i trudno jest nad nimi zapanować.

Pomyśl o swoim życiu w szerszej perspektywie.

Najczęściej myśląc o problemach, nasza perspektywa staje się bardzo wąska. Zaczynamy rozpatrywać problem w kontekście naszego obecnego życia. Jednak pewne problemy ciągną się za nami przez lata. Są to nasze wewnętrzne konflikty, z którymi boimy się walczyć.

Jako psycholog, zdaję sobie sprawę z tego, że pewne problemy to dla nas tabu. Staramy się o nich nie myśleć, kiedy tylko mamy na to siłę. Szukamy przyczyn na zewnątrz, ale tak naprawdę problem tkwi w nas samych. Gdzieś w głębi naszej psychiki, przeszłość odcisnęła na nas swoje piętno.

Kiedy myślisz o swoim obecnym związku, rzadko zastanawiasz się nad tym, jak Twoja przeszłość wpływa na Twoje obecne relacje z partnerem. Wąska perspektywa sprawia, że trudno jest nam sobie uświadomić, jak wielki bagaż zabraliśmy z poprzedniego związku. Ten bagaż jest często problemem, o którym nie potrafimy rozmawiać otwarcie z partnerem.

Twój bagaż z poprzedniego związku, to nie tylko drobne przyzwyczajenia. To również emocje, które pojawiły się gdzieś w trakcie Twojego życia. To rany, które pozostały w Tobie od tamtego czasu. To historia o której wolałabyś zapomnieć.

Jaka jest Twoja historia?

Może w przeszłości Cię ktoś zranił? Może właśnie dlatego budujesz wokół siebie tak wysoki mur. Może to właśnie przez ranę z przeszłości, nie pozwalasz się do siebie zbliżyć obecnemu partnerowi? Może boisz się, że historia się powtórzy? Wiesz, że tamto wydarzenie Cię zmieniło, jednak czy potrafisz o tym mówić otwarcie?

A może jest całkowicie odwrotnie. Kiedyś w przeszłości miałaś kogoś, komu mogłaś bezgranicznie ufać. Kiedy próbujesz tego teraz, stale trafiasz na mężczyzn, którzy wykorzystują Twoje dobre serce. Może nadal szukasz tego, co utraciłaś w przeszłości?

Jeżeli chcesz zrozumieć lepiej samą siebie, zastanów się nad swoją przeszłością. Popracuj nad emocjami, które nadal w Tobie tkwią. Nie staraj się tego ukrywać, spróbuj to zrozumieć. Zamiast uciekać od przeszłości, postaraj się z nią zmierzyć.

Pracując z klientami nad ich rozwojem, często dochodzimy do miejsca, w którym przeszłość wpływa na obecną sytuację w ich życiu. To normalny i naturalny mechanizm dla człowieka. Jednak problem zaczyna się w momencie, kiedy próbujemy uciec od własnych emocji i doświadczeń z przeszłości.

Zamiatanie pod dywan nigdy nie będzie właściwym rozwiązaniem. Przypomina to zachowanie dziecka, które zakrywa oczy rękami, kiedy się czegoś boi i liczy na to, że to coś samo zniknie. Jednak dobrze wiesz, że Twoje emocje nie znikną. Ukryją się głęboko w Twojej psychice i dadzą o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie.

Jeżeli chcesz rozpocząć pracę nad sobą, powinnaś wnikliwie zastanowić się nad swoją przeszłością. Przeanalizuj swoje związki i zastanów się, czy pewne schematy powtarzają się w całym Twoim życiu. Spójrz na to z szerszej perspektywy. Nie zastanawiaj się tylko nad obecnym związkiem, ale nad całą Twoją historią.

Jeżeli nie wiesz od czego zacząć własny rozwój, możesz zapisać się na mój darmowy kurs online. To kilka wybranych ćwiczeń, które pomogą Ci w lepszym zrozumieniu samej siebie. Jeżeli chcesz zapisać się na ten kurs, kliknij TU, albo na poniższy obrazek.

 

Zachęcam Cię do tego, byś patrzyła na swoje życie w szerszym kontekście. Twoja przeszłość dużo mówi na Twój temat. Twoje doświadczenia ukształtowały Twoją osobowość. Powinnaś znaleźć czas, aby zastanowić się nad historią własnego życia. Może Ci pomóc w lepszym poznaniu samej siebie.

Jako psycholog pomagam właśnie w lepszym zrozumieniu siebie. Wiem, że wiele trudności w życiu, to powtarzalny schemat, który ciągnie się za nami od lat. Czy nadal chcesz popełniać te same błędy? A może chcesz się w końcu od nich uwolnić? Pomyśl o swojej przeszłości i zastanów się jaki bagaż doświadczeń, zabrałaś ze swojego poprzedniego związku.

Pozdrawiam,

Patryk – psycholog.


Na moim blogu możesz przeczytać również:

Naucz się mówić NIE.

5 sprawdzonych sposobów, na szczęście w związku.

3 KOMENTARZE

  1. […] Ignorowanie tego problemu do niczego nie prowadzi. Osoby, które tworzą zawiązki, często są na zupełnie innych poziomach, jeżeli chodzi o doświadczenie i przeżyte emocje. Naprawdę rzadko się zdarza, że oboje zaczynacie związek od zera i na równych zasadach. Czasami ciągnął się za Wami demony przeszłości, które trudno przezwyciężyć. Dokładnie opisałem tę sytuację w artykule: Jaki bagaż zabrałaś ze sobą, ze swojego poprzedniego związku?  […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here