Jeżeli choć raz w życiu uwikłałaś się w toksyczny związek to wiesz, jak potrafi być on wyniszczający dla Twojej psychiki. Najgorsze jest jednak to, że nie widzisz tego kiedy w nim tkwisz. Uświadamiasz sobie swoją koszmarną sytuację dopiero po czasie, gdy się już od Niego uwolnisz. Na co powinnaś zwracać szczególną uwagę, aby nie przegapić najbardziej alarmujących sygnałów, za nim stanie się to co najgorsze?

Smutek, żal i rozczarowanie

Nic nie wpływa gorzej na Twoją psychikę i samopoczucie, niż tkwienie w związku, który Cię wyniszcza. On miał być Twoim księciem z bajki. Wydawało Ci się, że to ten jedyny. Czułaś, że jesteście sobie przeznaczeni. Czar prysł, ale Ty nadal go kochasz. A może Ci się tylko tak wydaje, bo jesteś od Niego uzależniona?

Łatwo się nam dziwić i oceniać relację naszych znajomych. Wytykamy im błędy i zastanawiamy się, dlaczego nie zakończą związku, który ewidentnie się nie układa. Problem zaczyna się w momencie, kiedy jesteśmy w takim związku i  sami zaczynamy ignorować rady osób, które się o nas martwią.

Kiedy tkwisz w toksycznej relacji, zazwyczaj nie masz świadomości, że jest ona toksyczna. Taki właśnie jest sekret tych wyniszczających związków. Powodów może być wiele. Możesz nie dopuszczać do siebie tej myśli, możesz ignorować wszystkie sygnały ostrzegawcze, albo nawet świadomie oszukiwać samą siebie.

Jednak przymykanie na wszystko oczu niczego nie zmieni. Jeżeli Twój partner jest toksyczny, to nie zmienisz go pozwalając mu na coraz więcej. On już nie raz przerabiał tę historię. Doskonale się w niej odnajduje. Najpierw zdobywa zaufanie, później zaczyna to wykorzystywać. Nie jesteś pierwszą kobietą, która wpadła w jego sidła. Może czas się od niego uwolnić?

Nie jest dobrze, kiedy nie możesz być sobą

Toksyczny mężczyzna zazwyczaj oczekuje, że się dla niego zmienisz. Traktuje Cię jak nieukształtowaną glinę, którą można wygiąć w każdą stronę. On nie kocha Cię za to jaka jesteś, ale ma konkretny plan na to jaka powinnaś być. Na początku jednak tego nie pokazuje.

Początek Waszego związku był jak z bajki. On rozumiał Cię doskonale i bardzo szybko się w nim zakochałaś. Był zupełnie inny niż mężczyźni, których znałaś wcześniej. Potrafił Cię słuchać i rozumiał Twoje emocje. Jednak kiedy zakochałaś się w nim po uszy, zaczął się zmieniać.

To właśnie w tym momencie najczęściej dowiadujesz się, że mu się pewne rzeczy w Tobie nie podobają i on oczekuje od Ciebie zmiany. Wyznacza Ci drogę i namawia Cię do zmian. Na początku może być delikatny i wspierający. Przecież chce dla Ciebie wszystkiego co najlepsze.

Spróbuj się mu jednak przeciwstawić. Wtedy wyjdzie z niego prawdziwa bestia. On nie potrafi pogodzić się z odmową. Pokazuje Ci, że nie zamierza kochać Cię taką jaka jesteś teraz. Obiecuje Ci miłość, ale dopiero gdy się dla Niego zmienisz. Jego miłość jest warunkowa, jeżeli będziesz taka jak on chce, to może Cię pokocha. W innym wypadku odejdzie.

Jeżeli zaczniesz próbować się dla Niego zmieniać, to już przegrałaś. W ten sposób dałaś mu wyraźny sygnał, że nie musisz już być sobą. Nigdy nie będziesz naprawdę szczęśliwa, jeżeli ciągle będziesz musiała udawać kogoś kim nie jesteś. Wiele kobiet już tego próbowało i nie znam żadnej, które na dłuższą metę by się to udało.

W szczęśliwej relacji opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu, każde z Was ma prawo być sobą. W takich związkach partnerzy kochają się za to kim są naprawdę. W takich związkach nie trzeba ciągle się pilnować i odgrywać swojej wyuczonej roli. Takie życie jest dużo prostsze i bardziej szczęśliwe.


Jeżeli czujesz, że możesz jeszcze uratować swój związek, powinnaś przeczytać moją książkę „To się nie uda. 10 błędów, które zniszczą każdy związek”. Dowiesz się z niej jakie błędy są najbardziej wyniszczające dla Waszej relacji.


Stałaś się jego własnością

Toksyczni partnerzy uwielbiają manipulować drugą osobą. Bardzo ważna jest dla nich również kontrola. Chcieli by przejąć odpowiedzialność za wszystkie Twoje decyzje. Chcą Cię zmienić wedle swojego upodobania, więc muszą pozbyć się wszystkich zagrożeń.

A wiesz kto jest dla takich mężczyzn największym niebezpieczeństwem? Odpowiedź jest bardzo prosta, chodzi o Twoich bliskich, czyli ludzi, którym zależy na Twoim szczęściu. Może są to Twoi rodzice, albo rodzeństwo. Może są to przyjaciele, albo grupka znajomych. Chodzi o wszystkie osoby, które mogłyby zauważyć Twoją zmianę i w jakiś sposób spróbować przemówić Ci do rozsądku.

Właśnie dlatego toksyczni partnerzy są mistrzami w izolacji społecznej. Wmawiają Ci, że nikt do szczęścia nie jest Ci potrzebny. Mogą nawet twierdzić, że Twoi bliscy mogą zepsuć Wasz idealny związek. Starają się odsunąć Cię od wszystkich osób, którym ufasz.

Wiedziałem to już nie raz. Kiedy kochasz go tak mocno, pozwalasz mu na wszystko. Ślepo wierzysz, że on naprawdę chce żyć tylko z Tobą. Dajesz mu się przekonać, że powinniście odciąć się od całej przeszłości. Zrywasz kontakty i coraz częściej unikasz spotkań z bliskimi. W ten sposób wpadłaś w jego sidła.

Ten sam mechanizm wykorzystują również sekty. Czym szybciej uda im się odciąć nowych członków od przeszłości, tym większą kontrolę będą nad nimi mieli. Jeżeli spalisz za sobą wszystkie mosty, trudno Ci będzie zawrócić.

W psychologii to zjawisko nazywa się efektem utopionych kosztów. Kiedy pomyślisz sobie, ile poświęciłaś dla tego mężczyzny, trudniej będzie Ci zakończyć ten związek, nawet jeżeli będziesz miała świadomość, że on Cię krzywdzi.

On nie jest Twoim księciem z bajki

Jeżeli w związku nie możesz być sobą, to nigdy nie będziesz szczęśliwa. Jeżeli Twój partner próbuje wymazać Twoją przeszłość, to również nie będziesz szczęśliwa. Nie daj się wciągnąć w jego manipulację. Spróbuj ocenić swoją sytuację z dystansu.

Wykonaj teraz ćwiczenie myślowe we własnej głowie. Wyobraź sobie swoją ukochaną siostrę, albo najlepszą przyjaciółkę. Ma to być kobieta, którą darzysz naprawdę dużą miłością. Spróbuj sobie wyobrazić, że ta kobieta jest na Twoim miejscu.

Żyje z Twoim partnerem i doświadcza dokładnie tego samego co Ty. Przypomnij sobie kilka ostatnich dni, tygodni, a nawet miesięcy. Daj sobie czas na te wspomnienia. Spróbuj przyjrzeć się temu związkowi z boku.

Co widzisz? Czy ta para jest szczęśliwa? Czy On traktuje ją we właściwy sposób? Czy Ona jest szczęśliwa? A może cierpi? Co sprawia jej przykrość i ból? Co byś jej doradziła, gdybyś zobaczyła jej łzy? Czy zachęcałabyś ją do tego, aby spróbowała naprawić ten związek? A może powiedziałabyś jej, że powinna jak najszybciej uciekać?

To ćwiczenie dla wielu kobiet okazało się momentem przełomowym w życiu. Tylko patrząc na swoje doświadczenia z dystansu, mogły dostrzec w jak beznadziejnej sytuacji się znajdują. Myśląc o swoim związku, patrzyły na partnera przez pryzmat oślepiającej miłości. Patrząc na tego samego partnera w relacji z inną kobietą, zauważyły manipulanta lub kata, który posuwa się do naprawdę okropnych rzeczy.

Jeżeli czujesz, że Twój związek jest toksyczny, zacznij o tym rozmawiać z osobami, którym ufasz. Niech szczerze Ci powiedzą, jak one widzą Twoją relację, kiedy patrzą na nią z zewnątrz. Może w ten sposób dostrzeżesz sygnały, które do tej pory ignorowałaś. Może w ten sposób odzyskasz kontrolę nad swoim życiem.

Pozdrawiam,

Patryk – psycholog.


Zapraszam Cię również na mojego Facebooka: Psychologia, związki i rozwój osobisty.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here